Ogłoszenie upadłości Getin Noble Bank S.A. z siedzibą w Warszawie wywołało sporą panikę wśród frankowiczów. Ponieważ majątek Getin Noble Bank S.A. w upadłości jest mniejszy, niż sumaryczna kwota roszczeń wierzycieli, zaspokojenie tych roszczeń w całości będzie nierealne. Czyni to także nierealnym możliwość uzyskania przez frankowiczów spłaty kwot, jakie zostały przez nich nadpłacone do tego banku z tytułu umów kredytowych.
Czego obawiają się frankowicze?
Frankowicze nie oczekują jednak pieniędzy od Banku. Bardziej obawiają się przede wszystkim scenariusza, w którym syndyk zażąda od nich natychmiastowej spłaty kredytu, a oni będą pozbawieni możliwości ustalenia, że umowa jest nieważna i domagania się od Banku zwrotu wszystkich spłaconych do tej pory rat.
Potrącenie
Z uwagi na powyższe, wszyscy frankowicze związani z Getin Noble Bank powinni złożyć oświadczenie o potrąceniu wierzytelności. Może ono sprawić, że dokonane przez nich spłaty zostaną zaliczone na poczet wierzytelności Banku wobec nich z tytułu wypłacenia im kredytu. Oświadczenie o potrąceniu należy złożyć najpóźniej z chwilą dokonania zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.
W jaki sposób dokonać zgłoszenia wierzytelności oraz złożenia oświadczenia o potrąceniu?
Zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe, wierzyciel Getin Noble Bank, który chce wziąć udział w prowadzonym wobec niego postępowaniu upadłościowym, powinien w celu ustalenia swojej wierzytelności zgłosić ją syndykowi. Zgłoszeń dokonujemy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe. O technicznej stronie tego systemu i zgłoszeniach przez system pisałam w poprzednim artykule.
Każdy, kto nie zgłosi wierzytelności w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości musi liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty. W przypadku spóźnienia się z dokonaniem takiej czynności, nawet przy braku winy po stronie wierzyciela, jest on zobowiązany ponieść zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego stanowiące równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (art. 235 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe). Obecnie jest to kwota wynosząca 1.010,42 zł.
Trzeba pamiętać, że zgłoszeniu w postępowaniu upadłościowym podlegają tylko te wierzytelności, które mają wartość majątkową, istnieją w chwili ogłoszenia upadłości oraz podlegają zaspokojeniu z majątku objętego masą upadłości. Dotyczy to zarówno wierzytelności o charakterze pieniężnym, jak i niepieniężnym.
Jakie są problemy frankowiczów związane ze zgłoszeniem wierzytelności wobec GETIN NOBLE BANK S.A. w upadłości?
Niestety powstają liczne problemy praktyczne związane ze zgłoszeniem. Odpowiedzi na rozmaite wątpliwości na razie niestety nie są jeszcze do końca oczywiste, co rodzi poważne komplikacje w zgłaszaniu przez frankowiczów swoich wierzytelności. W Internecie roi się od różnych pomysłów, mniej i bardziej sensownych.
Bez wdawania się w szczegóły i „doktoryzowania się” z poszczególnych tematów, poniżej propozycje rozwiązania dla najczęstszych dylematów.
Przeliczenie CHF na PLN
Część osób spłacała kredyt bezpośrednio w walucie, do której był indeksowany. Dziś zadają sobie pytanie jak zgłosić wierzytelność we frankach? Zgodnie z art. 251 ustawy Prawo upadłościowe należy ją przeliczyć według kursu średniego NBP na dzień ogłoszenia upadłości.
Zgłoszenie w przypadku większej ilości kredytobiorców
Najbezpieczniej gdyby każdy z kredytobiorców złożył zgłoszenie samodzielnie i ewentualnie do zgłoszenia dołączył na osobnej karcie pismo z wyjaśnieniem, że kredyt był zaciągany wspólnie i pozostali kredytobiorcy również dokonują zgłoszenia. I niech się syndyk martwi żeby to połączyć.
Kategorie wierzytelności
Tu także należy uzupełnić osobną kartę i zrobić z niej załącznik. Przypominam – należność główna i koszty procesu kategoria 3 podkategoria 4, dla odsetek kategoria 4 podkategoria 1.
Jak dodać większe załączniki, skoro system przewiduje limity w zakresie ich rozmiarów?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie podpisu kwalifikowanego (wtedy limity są inne). Ale i tutaj należy wybierać ostrożnie, bo nie każdy podpis kwalifikowany będzie działał na platformie KRZ. Można też zmniejszać rozmiary załączników za pomocą dostępnych programów do zmniejszania. Nawet w największym stresie, nie można jednak zapominać, że najważniejszym załącznikiem jest oświadczenie o potrąceniu i ono koniecznie musi zostać dołączone.
Czy koniecznym jest wysłanie załączników w oryginale do sądu upadłościowego?
Jeśli kredytobiorca decyduje się na samodzielne zgłoszenie wierzytelności, musi pamiętać o tym, aby załączniki sporządzone w postaci papierowej (szczególnie dotyczy to oświadczenia o potrąceniu) wysłać na adres sądu upadłościowego. Trzeba to zrobić w terminie 3 dni od daty zgłoszenia. Niezbędne będzie sporządzenie krótkiego pisma przewodniego, w którym koniecznie trzeba wskazać sygnaturę WA1M/GUp/44/2023 i dane osoby, która w uzupełnieniu swojego zgłoszenia wierzytelności, załącza dokumenty. Można powołać się na art. 216a ust. 1e ustawy Prawo upadłościowe.
W związku z licznymi wątpliwościami, rekomenduje się frankowiczom z Getin Noble Bank S,A, aby jednak korzystali z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii. Kłopotliwe może być, że wachlarz cenowy jest od 400 zł po kilkadziesiąt tysięcy.
Należy jednak pamiętać, że zgłoszenie wierzytelności to dopiero początek. Od tego dnia trzeba logować się (najlepiej dwa razy w tygodniu) do systemu i sprawdzać czy nie wpłynęła jakaś korespondencja od syndyka. Na tę korespondencję trzeba też zareagować w wyznaczonym terminie. Ta reakcja na korespondencję oznacza konieczność sporządzenia pism o różnym stopniu skomplikowania – od banalnych uzupełnień braków w zgłoszeniu po skomplikowane i z krótkim terminem. Jeśli trzeba będzie złożyć na przykład zażalenie (termin 7 dni), to raczej trudno będzie znaleźć prawnika gotowego rzucić inne tematy i napisać takie pismo, w sprawie, której do tej pory nie prowadził i której nie zna.