Wielu frankowiczów zaciągając tzw. kredyt frankowy znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Powodem takiego stanu rzeczy były zawierane na nieuczciwych i sprzecznych z prawem warunkach umowy kredytowe. Coraz więcej pokrzywdzonych w ten sposób kredytobiorców decyduje się na wniesienie pozwów do sądów przeciwko instytucjom finansowym. Te zaś coraz częściej wydają wyroki na ich korzyść. W ich odnalezieniu niezwykle pomocne są wyszukiwarki wyroków w sprawach frankowych.
Co to jest kredyt frankowy?
Kredyty frankowe to nazwa kredytów bankowych, które były ściśle powiązane z walutą franka szwajcarskiego.
Wysokość rat takich kredytów frankowych zależy od kursu franka w danym dniu. Powoduje to, że wraz ze wzrostem wartości franka szwajcarskiego, gwałtownie rośnie wysokość należnych bankowi rat. Taka sytuacja związana jest z umieszczeniem przez banki w treści zawieranych umów kredytowych tzw. klauzul abuzywnych a więc niedozwolonych przez prawo postanowień. Ich treść jest skrajnie niekorzystna dla klientów banków. Ci zaś nie mieli możliwości ich negocjowania w celu ewentualnej zmiany.
Pozwy frankowiczów
Kredytobiorcy, którzy zawarli umowy o udzielenie tzw. kredytów frankowych, zaczęli wytaczać powództwa o:
- odfrankowienie umowy kredytowej,
- o unieważnienie umowy kredytu we frankach w całości.
Pierwsze z nich polega na żądaniu stwierdzenia nieważności nie całej umowy frankowej, a jedynie tych jej postanowień, które nie są dozwolone przez obowiązujące przepisy prawa. Tym samym w pozostałej części umowa pozostaje w mocy.
Jakie jest orzecznictwo sądów polskich w sprawach frankowych?
Przełomowe znaczenie w zakresie kredytów frankowych miał wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2019 roku (V CSK 382/18, LEX nr 2771344). W tym właśnie orzeczeniu, po raz pierwszy Sąd Najwyższy uznał, że wadliwy mechanizm indeksacji, może prowadzić do nieważności całej umowy kredytowej, a nie tylko powodować zniesienie postanowień abuzywnych.
Ostatnie dwie uchwały Sądu Najwyższego z tego roku - z dnia 16 lutego 2021 r. (sygn. akt III CZP 11/20) oraz z dnia 7 maja 2021 r. (sygn. akt III CZP 6/21) potwierdziły ten stan rzeczy, a co więcej wskazały, że tzw. frankowiczom przysługuje roszczenie o zwrot wszelkich wpłaconych świadczeń, w tym przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych.
W ślad Sądu Najwyższego idą zwykłe sądy powszechne, które wręcz masowo unieważniają frankowe umowy kredytowe. Dość wspomnieć, że obecnie frankowicze wygrywają ponad 95 procent postępowań sądowych.
Sprawy tego rodzaju toczą się przede wszystkim przeciwko takim bankom, jak BOŚ Bank, PKO BP S.A., BNP Paribas Bank S.A., ING Bank, Bank Millennium, Getin Bank, Santander Bank Polska S.A., Raiffeisen (Polbank), etc.
Wystarczy wskazać takie orzeczenia, jak na przykład wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 25 kwietnia 2022 roku (sygn. akt I C 858/21) p-ko Raiffeisen Bank International AG, wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2022 roku (sygn. akt XXVIII C 2055/21) p-ko PKO BP S.A. czy też wyrok Sądu Rejonowego w Częstochowie z dnia 08 kwietnia 2022 r. (sygn. akt. I C 753/21) p-ko Getin Noble Bank S.A.
Jakie znaczenie mają wyroki sądów?
Wprawdzie w polskim systemie prawnym nie ma tzw. prawa precedensu, jak w krajach anglosaskich, jednakże wydawane przez sądy wyroki w sprawach frankowych mają doniosłe znaczenie dla spraw jeszcze nie rozstrzygniętych. Nie mogą one być stosowane wprost, a każda sprawa ma swoje indywidualne uwarunkowania. Jednak można już wskazać z całą mocą, iż ukształtowała się jednoznaczna linia orzecznicza polskich sądów w sprawach frankowych, polegająca na unieważnianiu zawartych umów kredytowych.
Stanowisko przyjęte przez sądy w już zakończonych sprawach frankowych ma duże znaczenie dla przebiegu procesu rozumowania tych ich odpowiedników, które dopiero przystępują do rozpoznawania sporów tego rodzaju. Co więcej, zazwyczaj w wydawanych orzeczeniach sądy wprost przywołują treść już zapadłych rozstrzygnięć.
Wobec powyższego, stwierdzić trzeba, że dla osób chcących wytoczyć powództwa przeciwko bankom w sprawach frankowych już zapadłe orzeczenia ma ogromne znaczenie. Pozwalają one bowiem na posiłkowanie się ich treścią przy konstruowaniu pozwu, a zawarta w nich szczegółowa analiza prawna ma nieocenione znaczenie dla formułowania jego argumentów. Także wskazywanie zapadłych już orzeczeń w pozwie, jest przydatne, wskazuje bowiem sądowi, jaka linia orzecznicza panuje w analogicznych w sprawach i jaki tok rozumowania przyjęły inne sądy.
Czemu służy wyszukiwarka wyroków w sprawach frankowych?
Internetowe wyszukiwarki wyroków w sprawach frankowych działają w sposób intuicyjny. Ich obsługa nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Dzięki temu możesz w łatwy sposób zapoznać się z wydanymi wcześniej orzeczeniami. Korzystając z wyszukiwarki wyroków frankowych, możesz przejrzeć orzeczenia, sortując je pod względem daty zapadnięcia, banku, przeciwko któremu została wytoczona sprawa czy typu kredytu. Jest to duże udogodnienie dla wszystkich frankowiczów.
Możesz skorzystać np. z wyszukiwarki znajdującej się pod adresem: https://www.saos.org.pl/ albo wchodząc na portal orzeczeń konkretnego sądu, np. : http://orzeczenia.wroclaw.so.gov.pl/ . Firmy, które zajmują się masową obsługą spraw frankowych często mają także specjalnie w tym celu utworzone wyszukiwarki wyroków w sprawach frankowych na swoich stronach internetowych.
Niezależnie od tego, z której wyszukiwarki skorzystasz, warto sprawdzić bazę wyroków, aby ocenić swoje szanse na unieważnienie umowy kredytu frankowego.