Od 2021 roku czynności przedsiębiorców na rzecz spółek lub trustów stały się działalnością o charakterze regulowanym i podlegają obowiązkowemu wpisowi do specjalnego rejestru.
Czym jest rejestr działalności na rzecz spółek lub trustów?
Rejestr działalności na rzecz spółek lub trustów został powołany do istnienia nowelizacją ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (j.t. Dz. U. z 2022 r. poz. 593 z późn. zm.). Organem, który go prowadzi jest Minister właściwy do spraw finansów publicznych.
Kto podlega wpisowi do rejestru?
Obowiązkowi wpisu do przedmiotowego Rejestru podlegają wszyscy przedsiębiorcy prowadzący tzw. „działalność na rzecz spółek lub trustów”. Mogą to być osoby fizyczne, osoby prawne lub też jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Zgodnie ze wskazaniem ustawodawcy, działalność tego rodzaju polega na:
- tworzeniu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej,
- pełnieniu funkcji członka zarządu lub umożliwianiu innej osobie pełnienia tej funkcji lub podobnej funkcji w osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej,
- zapewnianiu siedziby, adresu prowadzenia działalności lub adresu korespondencyjnego oraz innych pokrewnych usług osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej,
- działaniu lub umożliwieniu innej osobie działania jako powiernik trustu, który powstał w drodze czynności prawnej,
- działaniu lub umożliwieniu innej osobie działania jako osoba wykonująca prawa z akcji lub udziałów na rzecz podmiotu innego niż spółka notowana na rynku regulowanym podlegającym wymogom dotyczącym ujawniania informacji zgodnie z prawem Unii Europejskiej lub podlegająca równoważnym standardom międzynarodowym.
Wymóg niekaralności
Aby przedsiębiorca uzyskał wpis do Rejestru działalności na rzecz spółek lub trustów, musi legitymować się posiadaniem statusu niekaralności. W przypadku osób fizycznych rozciąga się on na przestępstwa popełnione w warunkach umyślności sprawcy i skierowane przeciwko:
- działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego,
- wymiarowi sprawiedliwości,
- wiarygodności dokumentów,
- mieniu,
- obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym,
- obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
Obejmuje to także przestępstwa polegające na finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej oraz umyślne przestępstwa skarbowe.
W przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości, wymóg niekaralności dotyczy wspólników, którym powierzono prowadzenie spraw spółki lub uprawnionych do jej reprezentacji. Wymóg ten stosuje się również do osób kierujących wykonywaniem czynności związanych z prowadzeniem działalności na rzecz spółek lub trustów oraz do beneficjenta rzeczywistego podmiotu prowadzącego taką działalność.
Wymogi kwalifikacyjne
Osoby fizyczne prowadzące działalność na rzecz spółek lub trustów oraz muszą także legitymować się odpowiednimi kwalifikacjami w postaci posiadania wiedzy lub doświadczenia, które jest z tym związane.
Ustawodawca uznaje ten warunek za spełniony w przypadku:
- ukończenia szkolenia lub kursu obejmujących prawne lub praktyczne zagadnienia związane z działalnością na rzecz spółek lub trustów
lub
- wykonywania, przez okres co najmniej roku, czynności związanych z działalnością na rzecz spółek lub trustów,
jeśli jest to potwierdzone odpowiednimi dokumentami.
W jakim terminie należy uzyskać wpis do Rejestru?
Podmioty, które prowadziły działalność na rzecz spółek lub trustów przed 31 października 2021 r. mają obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2022 r.
Wszyscy ci, którzy rozpoczynają taką działalność po wskazanym powyżej terminie, powinni uzyskać wpis przed jej faktycznym podjęciem.
W jaki sposób złożyć wniosek o wpis do Rejestru?
Aby uzyskać wpis do rejestru, musisz złożyć odpowiedni wniosek w formie elektronicznej, za pośrednictwem platformy ePUAP.
Do wniosku załącza się specjalne oświadczenie wg określonego wzoru, zawierającego m.in. deklarację, iż podane dane są zgodne z prawdą.
Wpisu dokonywany jest w terminie 14 dni od dnia wpływu kompletnego wniosku o wpis wraz z wymaganym oświadczeniem.
Co grozi za niewypełnienie obowiązku wpisu do Rejestru?
Za niewypełnienie obowiązku wpisu do Rejestru grozi kara pieniężna w wysokości do 100 tys. zł.